Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis zastupitelům k rozpočtu na rok 2010 - P.Žatečka

16. 12. 2009

 

V Jítravě, 14. prosince 2009

 

Vážené zastupitelstvo,

 

nejprve bych se chtěl omluvit, že se z pracovních důvodů nemohu dnešního jednání zúčastnit osobně. Proto jsem se rozhodl pro tuto formu.

Nahlédl jsem do plánovaného rozpočtu naší obce pro následující rok a vzhledem k jistým signálům, že se jedná o konečnou a neměnnou verzi, bych Vám rád předložil svůj pohled na věc. Berte to prosím jako názor občana této obce, který sice není v zastupitelstvu, ale o veřejné dění se zajímá a není mu lhostejné. V žádném případě nechci někomu vnucovat názor či nějak chytračit. Rozhodnutí je na každém z Vás, ale třeba pro Vás bude určitá konfrontace s pohledem z venku přínosem.

Asi se všichni shodneme, že celková ekonomická sitace nejen v ČR, ale prakticky v celém světě je nyní velmi obtížná a vše nasvědčuje, že tomu nebude jinak ani v roce nadcházejícím.

Je jisté, že daňové příjmy, které jsou pro obce klíčové budou v porovonání s minulými lety nižší, což se nepochybně promítlo i v tomto plánovaném rozpočtu. Nepochybně byly omezeny i některé původně předpokládané výdaje, které by se za standardních podmínek mohly realizovat. To víte určitě lépe vy, kteří jste se na tvorbě návrhu podíleli.

Z mého pohledu však vidím ještě určité možnosti, kde by se daly výdaje o pár desítek tisíc snížit. Netvrdím, že je to horentní suma či obrovské plus, ale při ročním objemu do 10 mil. Kč mi ani případná úspora řádově 100 tis. Kč nepřipadá jako zanedbatelná.

Když se podíváte co se děje napříč prakticky celou soukromou sférou (záměrně uvádím jen soukromou sféru, protože jak se zdá ze všech možných zdrojů, státních institucí se krize zřejmě netýká...), určitě se mnou budete souhlasit, že firmy se snaží krizi přečkat, což sebou nese předveším nutnost snižovat náklady. Přes úspory v provozní oblasti a některých nepotřebných výdajů každý podnik nakonec dospěje k snižování velké položky v přímých nákladech, kterou představují mzdy a platy (shodou okolností vím z osobní zkušenosti velmi přesně, o čem píši). Je jasné, že se toto opatření nikomu nezamlouvá, ale v určitých chvílích je nezbytné pro ozdravení společnosti (ať už soukromé či veřejné instituce).

Proto si myslím, že je zvláštní, když se proti plánovaným nižším přímům (z důvodů čistě objektivních), dají do rozpočtu položky ve stejné výši jako loni. Narážím zejména na plánované oměny zastupitelů (včetně odvodů). Zkuste se zamyslet, zda byste se dokázali obejít kupříkladu bez pouhých 10 % z této částky? V celkové výši by to hnedle dělalo úsporu téměř 90 tis. Kč. Kdyby se i některé další položky snížily např. o stejných 10%, dostali bychom se přes hranici sta tisíc Kč, o kterých se zmiňuji v úvodu.

Bylo by tak na některé další drobné, ale potřebné výdaje, na něž se v původním návrhu nedostalo. Nebo by se z těchto úspor, dala vytvořit sice nízká, ale přeci jen alespoň nějaká rezerva v již tak napnutém rozpočtu, která by mohla sloužit k nenadálým nutným výdajům, či pokrytí ještě nižších daňových příjmů.

Ještě jednou opakuji, že se jedná o můj názor a nechám na Vás, zda se jím budet zabývat či nikoli.

Mám na Vás ještě jednu prosbu za obyvatele Jítravy. Letos se nám zde, jak všichni jistě víte, podařilo znovuzprovoznit hřiště. Stálo nás to hodně času, úsilí a jak nás tak i obec nemálo peněz. Hřiště je pravidelně využíváno širokou veřejností a koná se zde poměrně dost akcí, což můžete posoudit sami. Vzhledem k tomu mě mrzí, že se v rozpočtu nenachází žádná položka, která by počítala s nutnými výdaji k dostavbě areálu, o kterých jsme z představiteli OÚ jednali, ani suma k pokrytí provozu a údržbě hřiště. Abychom udrželi nastavený standard, bez určité částky z obecního rozpočtu se do budoucna neobejdeme. Myslím, že by byla škoda, aby toto skvělé místo za čas opět zchátralo a zpustlo.

Přeji Vám štˇastnou ruku a chladnou mysl při hlasování.

Zároveň Vám přeji krásné Vánoce a pevné zdraví v roce 2010.

 

Pavel Žatečka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

možné další peníze

(petr meissner, 28. 12. 2009 14:54)

v e-mailu Markétě

jak to dopadlo na zastupitelstvu...

(Markéta Žatečková, 16. 12. 2009 21:53)

Ahoj všichni, mám výborné zprávy ze zastupitelstva. Díky Petře Hodkové a dopisu od Pavla pro zastupitele, se nám podařilo získat potřebných 15000kč na dodělání našeho hřištátka:-)
Hezké vánoce všem Markéta s rodinou