Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otevření dětského hřiště, 28.8.2009

22. 9. 2009

Co nového v Jitravě.....?

 

Jak mnozí jistě dobře vědí v Jitravě se povedla věc nevídaná! I v dnešní hektické (navíc současnou nelichotivou hospodářskou situací poznamenané) době si Jitraváci (nejen trvale bydlící) našli čas a chuť zrekonstruovat a inovovat jednu z posledních prostor, která je ještě v obecním majetku. Jak správně tušíte jedná se o antukové hřiště a přilehlé okolí, na němž vzniklo (troufám si říci) ojedinělé místo pro setkávání rodin s dětmi a vůbec široké veřejnosti.

 

Abychom areál uvedli alespoň do současného stavu, museli jsme obětovat téměř každou volnou chvíli po dobu 5 měsíců. V průběhu srpna jsme se rozhodli, že je ten správný čas pro slavnostní otevření dětského hřiště, což se nakonec uskutečnilo v pátek, 28. 8. 2009. Níže je originální uvítací řeč pronesená na této akci:

 

Kamarádi, přátelé, lide vezdejší i odjinudvší, Jítravané !

 

Je mi velkou ctí, že můžu, v této minulostí tak zkoušené části Země, být přítomen tak mimořádnému aktu ryzího člověčenství a lidské pospolitosti.

Jak jinak také nazvat tuto erupci nesobeckosti a dobré vůle, bez níž bychom dneska místo na dětském hřišti stáli na drnech zapomnění, v boudě hlučné samoty a v džungli tlusté nicoty.

 

Říká se, že slovo je mocná zbraň, ano a je to pravda, avšak touto zbraní nálet nevysekáš, antuku neproseješ, terén nesrovnáš, zkrátka hubou Rondap nerozstříkáš.

 

A byla to právě ona, malá, velká matka, která tak často nastavovala svou hruď v lítých bojích, ze kterých se obvykle vracela oškubaná jak …, tedy ze kterých se obvykle vracela se ztrátou iluzí a prázdnými kapsami.

Matka které nebylo souzeno porodit pouze dvě děti; nýbrž vůle jí dala do vínku postarat i o to třetí -adoptivní dítě, jemuž po dlouhé době vyměnila pleny a probudila ho opět k životu.

 

VELKÉ DÍKY STARÁ GARDO, ŽE JE CO PROBOUZET!

 

A protože toto hřiště bylo odjakživa budováno s láskou a radostí, ať proto slouží radostem a láskám malých i velkých, hubených i ostatních.

 

Proto přejeme tomuto hřišti, ať si napořád zachová svou nynější tvář a nechť se již nikdy nezmění v ladem zející úhor.

 

Děkuji.

 

V Hlavních Rolích Účinkovali:

 

 

Ziguško-žatečko-konývkovic klan

 

šafář Kóďa s pantátou Sukem

 

Urbanovic family alias Břéťův genofond

 

Košlíkovic něžné pohlaví

 

Polákovic gang

 

Vaněčkovic silná čtyřka

 

Prométheus mezi mykology a šlechtic mezi zahradníky

 

stará garda Lednická

 

Horňané, dolňané chlapci Púchovjané

 

československá armáda

 

rychlá rota Rynoltice

 

ukrajinská lidově-demokratická republika

 

chvalda

 

Jan Nevařil

 

finanční úřad česká lípa

 

a všichni ti kteří byli opomenuti nedopatřením zapomenuti nebudou!

 

Samozřejmě velký dík patří sponzorům, bez kterých by nebylo možno dotáhnout hřiště do toho stavu, který zatím je.

 

 

Bylo to fajn odpoledne, plné zábavy hlavně pro malé občánky...mohli si zadovádět na nových atrakcích, zasoutěžit si a vyhrát sladkou odměnu nebo si opéct klobásku či vuřtíka. Večer měli divadélko, které zaujalo i ty nejmenší a skvěle se bavili.

 

Druhý den, v sobotu 29.8.2009, byla připravena zábava pro dospěláky, aby si i oni užili opět provozuschopné hřiště na nohejbal či volejbal. Uskutečnil se nohejbalový turnaj, kde se sešlo 12 týmů. Téměř všechny týmy byli složeny z Jitraváků nebo alespoň z lidí, kteří mají s Jitravou co dočinění.

Během dne se také uskutečnil zápas, na který čekala většina lidí. Jednalo se totiž o utkání, které bylo vyprovokováno v hospodě (po pár pivech), o sud. Bylo dohodnutu, že kdo prohraje platí sud, který se vypije společnými silami. Prohrál nakonec tým složený ze starších hráčů, kteří se cítili být natolik silní, že porazí „mlaďase“. Prý „dle očekávání“ vyhrál tým mladších účastníků, kteří otevřeli sud (dlouho nevydržel ). Po ukončení turnaje se všem na hřišti zalíbilo tak, že se složili na další sud a poseděli (někteří z nich) do pozdní noci u ohně s kytarou.

 

Během vyhodnocování týmů jsme se rozhodli dát ceny třem nejstarším účastníkům, což byli: Karel Ziguška, Franta Prokop a Slávek Roubal....tak chlapi hodně zdraví do dalšího turnaje, aby vám to kopalo příští rok tak jako letos

 

Výtězné týmy - první 3 místa:

  1. Ještěd

  2. Stará Garda

  3. Belmondo team

Další zúčastněné týmy (bez pořadí):

Drupi team, Švára team, Divadelní podzim, Přistěhovalci, Vojáci, Polák team, Roubal team, Lammers team, Měsíc a spol.

 

Ale dost bylo oslav… Nyní se již zase pokračuje ve zvelebování areálu.

Začal se stavět plot a bude se dělat přístřešek pro wc a úložný prostor pro věci potřebné k provozu hřiště (něco určitě zbude i na příští rok…).

 

 

Kdo má zájem a chuť, každou neděli od 17.30 se hraje nohejbal nebo volejbal podle počtu zůčastněných lidí. Jinak jakýkoliv jiný den v týdnu po dohodě.